صفحه ی نخست | جست وجوی مطالب | تبادل لینک | تبلیـغات | فروشگاه اینترنتی | درباره ی ما | تماس با ما
شفت شهرستان من

شفت شهرستان من

دوشنبه بازار شفت
نویسنده : حسن دلخوش - ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢۱
 

دوشنبه بازاریکی از بازارهای محلی است که درروزهای دوشنبه ی هرهفته درشهر شفت برپا شده و فروشندگان وخریداران،اجتماع نموده وبه دادو ستد و خرید و فروش کالا، می پردازند.دراین بازا ر مردم محلی وکسبه ی شهرستانهای همجوار، انواع محصولات تولیدی خود و تولید دیگران را عرضه نموده و فرصت مناسبی برای اهالی بوجود آورده تا علاوه برقدرت انتخاب در تهیه ی اجناس،باتوجه به کیفیت آن، به مناسب بودن قیمت آن توجه نمایند.بعضی ازفروشندگانی که از شهرستانهای دیگر می آیند، ازشب قبل به شفت آمده ودروسائط نقلیه ی خودشب رابه صبح می رسانندوکسبه محلی ازابتدای صبح بساط خود را گسترده وتاغروب همان روزمشغول فروش کالامی شوند. مردم مناطق کوهستانی به هر زحمتی که بوده خودرا به شفت می رسانند و محصولات خودرابه معرض فروش گذاشته وبا پول آن وسایل مورد نیاز یک هفته ی خود را از این بازار خرید می کنند. پشم های بافته شده با دستان پرتلاش مردان و زنان روستائی که به انواع بهاره وپائیزه تقسیم می شود در کنار کت، شلوار،جوراب پشمی وجلیقه های پشمی در محوطه ی باز قاضی جلال به فروش می رسید. درگذشته های نه چندان دور قاشق چوبی، کترا وپاروکه ازچوب های جنگلی آماده می کردند دراین بازار فروخته می شد . درگذشته که اسب درکشاورزی وزندگی روزمره ی مردم جایگاه خاصی داشت، تعدادی نعل بند وپالان دوز به این بازار آمده ودرمحوطه باز همجوار با قاضی جلال به تعویض نعل اسب ها ویا دوخت پالان مبادرت می نمودند. فروش دام و طیور در کنارحمام قدیمی که درمرکز شهر قرار داشت ، محلی برای دسترسی آسان به دام و طیورمناسب بود که پس ازساختمان سازی در این زمین ، بازار دام ملغی وبازار طیور به خیابان امام خمینی (ره)روبروی شهرداری منتقل شد. پنیرسیاهمزگی، کره وماست چکیده ازفرآورده های دامی است که تهیه ی آن دراین روز میسر می باشد.

 

 

مردم مناطق جلگه محصولات برنج خود را پس از برداشت در بازار برنج فروشان که جنب منبع آب شهر قرارداردوپشت بازارهم گفته می شود عرضه کرده تا با فروش آن ودرآمدحاصله،خریدهفتگی راانجام داده و نیز بدهکاری های گذشته ی خود راتسویه نمایند. گرچه با عدم حمایت های لازم از بخش کشاورزی و همچنین بدون برنامه بودن درامرکشاورزی،می توان آنانرابدهکاران دائمی نامید. گمج و نوخون از صنایع دستی مردم جیرده که دراین روز به بازار آورده و مردم به خریدآن می پرداختند. هنوزهم مردم معتقد ندکه فسنجان بعمل آمده در گمج از طعم و لذت خاصی برخورداراست. زنان روستایی با جمع آوری تخم مرغ وفروش آن در روز و همچنین فروش محصولات باغی،تلاش درکمک به اقتصادخانواده دارند.آنان درروز دوشنبه از اول صبح،سبزی،ترب و....رادرابتدای کوچه شهید قنبردوست به معرض فروش می گذارند. بازار میوه از انسجام خاصی برخوردار نیست، عده ای ازمیوه فروشان روبروی شرکت تعاونی فرهنگیان به سمت پمپ بنزین و عده ای نیزداخل بازار روبروی مسجدجامع وتعدادی هم ازمرکزبهداشت تا میدان اصلی شهر بساط خودراگسترده اندو اگرمی شدکه همگی آنها را در یک مکان ساماندهی کرد،کاربسیارخوب وپسندیده است . بازارپارچه فروشان پشت بازاربرنج فروشان ونیزجنب مدرسه شهیدزبانبرو روبروی پارک پراکنده است که توجه مسئولین امر، به سامان دادن آن لازم است. بازارتریکووکفش درخیابان امام حسین(ع) امرخرید را تسهیل می نمایدواگر فروشندگان مستقر درروبروی بانک ملی وبانک صادرات نیز به آن خیابان منتقل شوند شاید بهتر باشد. همانطوری که قبلا ً نیز ذکر شد از مزایای چنین بازاری علاوه بردیدوبازدید هفتگی دوستان و آشنایان، به دسترسی آسان اجناس و قیمت تقریبا ًمناسب بعضی ازاجناس می توان اشاره کرد. نامنظم بودن بازار مشکل ترافیک را در این روز به وجود آورده که متولیان امرمی بایست توجه جدی به آ ن نمایند، زیرا اگردراین روز در وسط شهر حادثه ای اتفاق افتد، تردد وسایط نقلیه امدادی ویا پلیس به سختی صورت گرفته ، خصوصاً درتصادفات هرلحظه تاخیرمی تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد. اگرکسبه بساط خودرادرطول خیابان امتداددهندوعرض خیابان راکمتراشغال نمایند می تواند ازمشکل ترافیک کم کند. از بازارهای هفتگی علاوه بردوشنبه بازاربه یکشنبه بازار چوبرو چهارشنبه بازار جیرده ونصیرمحله می توان اشاره کرد.

منبع:

خبرگزاری مهر

http://shahrstan-shaft.blogfa.com

http://shaftcity.persianblog.ir


 
 
روستای سیاهمزگی
نویسنده : حسن دلخوش - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢۱
 

سیاهمزگی از روستاهای بخش احمدسرگوراب شهرستان شفت است.

سیاهمزگی، منطقۀ بزرگ و نامداری در 17 کیلومتری جنوب  غربی شهرستان شفت است که چهار روستای علی سرا، توسَه، خُرَّمکَش و مَزگَدا را در برگرفته است. جغرافیای طبیعی و اقتصادی – انسانی آن، جای کاوش فراوان دارد و بسا که پیشینۀ تاریخی آن نیز رازهای فراوان در سینه داشته باشد؛ زیرا این خطه، خاستگاه مردان نام‌آور و بزرگی در بستر دین و دانش و سیاست بوده است؛ ولی با این همه، شناخته بودن این منطقه در سراسر گیلان و بلندای نام آن نزد شمار دیگری از هم‌میهنان، به ویژه پایتخت‌نشینان، نه از روی کتابها و نوشتارهای شناساگر و نه به خاطر آوازۀ دانشوران و ادیبان و مدیران و حاکمان برخاسته از این سرزمین و نه به خاطر حماسه‌های آن، بلکه به خاطر « پنیر سیاهمزگی» است که محصول ویژۀ دامی و فرآوری شده در همین منطقه است.

سوغات روستای سیاهمزگی

روستای سیاهمزگی دارای سوغات های زیادی است که می توان در روستا تهیه کرد. سوغاتی هایی مانند پوشاک،صنایع دستی و خوراک که این سوغاتی ها می توانند سادگی مردم تالش و سیاهمزگی را کاملا آشکار سازد.چون در زمان های قدیم شغل مردم روستا چوپانی بوده بیشتر این سوغاتی ها به شغل چوپانی مربوط می شود. این سوغاتی ها بسیار زیبا بوده و معرف قوم تالش بوده.

کتیل(katil)

کتیل نوعی صندلی است که از چوب ساخته می شود.کتیل صندلی ای است که مردم روستا در مواقع مختلفی از آن استفاده می کنند. مانند زمانی که می خواهند شیر گاو را بدوشند و یا زمانی که در کنار آتش نشسته اند و همچنین در کار های دیگر شکل ظاهری کتی بدین صورت است که در قسمت نشیمنگاه آن دو تخته چوب صورت شکل هفت بهم متصل شده اند و دو تخته دیگر هم به عنوان پایه در زیر نشیمنگاه قرار دارد و همچنین یک تخته چوب که دو پایه را بهم متصل می کند. همچنین ساختن کتیل بسیار دشوار بوده و دارای فونون خواصی است که بیشتر پیرمردان روستا آنرا بلد بوده. در زیر تصویری از یک کتیل را برای شما به نمایش گداشته ام تا شکل ظاهری آن آشنا شوید. به زودی فیلمی از ساخت این نوع صندلی در سایت قرار میدهم.

فِتِرَلِس(fetera les)

یکی دیگر از سوغاتی که می توان از این روستا تهیه کرد نوعی عصا است که از چوب درخت ازگیل ساخته می شود و به آن فِتِرَ لِس (fetera les) گفته می شود.این نوع عصا که عموما چوپان ها از آن استفاده می کنند دارای قدرت بسیار زیاد و همچنین استحکام بسیار زیادی است شکستن این چوب بسیار دشوارتر از شکستن سنگ است.

پاتون(paton)

پاتون به نوعی جوراب گفته می شود که با نخ های کلاف بافته می شود. این جوراب که بسیار پا را گرم می کند مورد استفاده تمامی پیر مرد ها و پیر زن های روستا است. پاتون را زنان روستا می بافند و منبع درامدی برای خانواده است.یکی از صحنه های جالبی که می توان در خانه های این روستا دید جمع شدن زنان در کنار هم و بافتن این جوراب است.پوشیدن این جوراب ها به تازگی در بین مردم شهری نیز رواج پیدا کرده و در فصل زمستان افراد زیادی از این نوع جوراب استفاده می کنند. این جوراب به دو حالت جوراب کوتاه و جوراب ساقدار است.

 

تصاویری از روستای سیاهمزگی


روستای سیاهمزگی,سیاهمزگی,سیاه مزگی,پنیر سیاهمزگی,سیاه مزگی  وسفید مزگیسیاهمزگی

منبع:

http://siahmazgi.mihanblog.com

http://shaftcity.persianblog.ir/


 
 
روستای نصیرمحله
نویسنده : حسن دلخوش - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢۱
 

نصیرمحله منطقه ای جلگه ای ,با طول جغرافیایی 49دقیقه و 20 ثانیه و عرض جغرافیایی 49 دقیقه و 7 ثانیه در جنوب غرب شفت واقع است . رودخانه سیاهمزگی از جنوب شرقی آن میگذرد . کوه خیر سنگ در 2 کیلو متری جنوب غربی و نساء کوه در یک کیلو متری شمال آن واقع است . زبان مردم آن تالشی است . از محصولات آن برنج، ابریشم ، چای ،لبنیات و عسل است .

مالیات نصیرمحله در سال 1330 هجری 1518/32 قران بوده و در نیم فرسنگی امامزاده اسحاق (ع) واقع است . می گویند بانی این روستا نصیر خان بوده است . نصیر خان از حکمرانان منطقه در اواخر قرن سیزدهم هجری بود که خود سرانجام به عللی این روستا را ترک کرد .

نصیرمحله در مسیر جاده شفت به سیاهمزگی واقع است و حدود 8 کیلومتر با شهرستان شفت فاصله دارد . از این روستا جاده ای آسفالته به طرف دژ قلعه رودخان کشیده شده است .

نصیرمحله مرکز دوخت البسه پشمی در گذشته شفت بود . وجه تسمیه ی این روستا بر گرفته از نام شخصی است که آن را ساخته است و اهالی خود را در همین محل اسکان داده بود .

نصیرمحله در گذشته مرکز یکی از دهستانهای تابع شفت بود . این محل 500هکتار برنج زار ،20 هکتار باغ چای ، و 15 هکتار توتستان دارد . سرشماری 1385 ، 803 خانوار با 3234 نفر جمعیت دارد که 2309 نفر بالای 6 سال آن باسوادند .

نصیرمحله دفتر مخابرات ،خانه بهداشت ، به ورز ، مسجد ،شورای اسلامی روستا ، شرکت تعاونی روستا ، برق ، آب لوله کشی ، دبستان ، مدرسه راهنمایی و دبیرستان دارد .

از محلات آن میتوان آهنکل ، بالا چلافت ، پایین چلافت ، چوکا و شاهرز را نام برد . در این روستا روزهای چهارشنبه بازار هفتگی است . نصیر محله در سال 1135 ، 1070نفر جمعیت داشت .

یکی از مساجد قدیمی این منطقه مسجد امام حسن مجتبی (ع) است که در سال 1290 شمسی ساخته شد .

از جاذبه های دیدنی آن میتوان با استخر زیبای آن  نام برد که زیبایی منحصر به فردی دارد .

منبع :

کتاب تاریخ شفت (نادر افشاریان )

گردآورنده : وبلاگ نصیرمحله 
 
 
نویسنده : حسن دلخوش - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢۱
 

 
 
اخبار شهرستان شفت
نویسنده : حسن دلخوش - ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٤