تاریخ و قدمت شفت

واقع شدن در شرقی ترین نقطه ی سرزمین کادوسیان و همسایگی با آماردها (اَمَردها)،نبرد اسکندر مقدونی با آماردهاوکشیده شدن جنگ به ارتفاعات جنوبی شفت(ناحیه غربی سفید رود)دیواره های سنگی اسکندر کُل،گورستان های اسلامی وغیر اسلامی دگرد،سیا چپ،لاس پشت،کفرگوران،منطقه باستانی گمبو برنه (که یاد آور ورن سرزمین چهارگوشه که در اوستا آورده شده) و وجود مناطقی مانند سیاهمزگی،سفید مزگی ،چماچا،چوبر و مردخه گویای قدمت بیش از دوهزارساله ی شفت است.شفت از اعصار گذشته تا پایان نهضت جنگل گذرگاه اقوام و گروهای مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بوده که به قصد سکونت در این ناحیه ویا عبور از این منطقه پابه این دیار گذاشته اند.

 منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/24/

(تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص47)

 

آیت االله احسانبخش (ره)در کتاب <دانشوران گیل ودیلم> چنین آورده است:

/شفت رامیتوان از قدیمی ترین آبادیهای بیه پس(غرب گیلان) به شمار آورد ودر نزد مردم به نام قصبه معروف است.((«رابینو مولف دارالمرز گیلان مینویسد :قصبه در شفت شامل قصبه محله ( قصّاب محله) ، میرمحله و آقامحله است که همراه بازار شفت حدود آنرا تشکیل میداد»)) درگذشته کلمه شفت استعمال نمیشد واین مکان محل تولد عبدالقادر گیلانی ودیگررجال علمی بوده است.درشهر شفت سنی وجود ندارد،برخلاف گذشته که اهل تسنن فراوان داشت وبه مذهب حنبلی بودند.خان های شفت اکثرا اصالتا اهل سبزوار بودند.

مرکز شفت در این محل که اکنون مرکز شهرستان است نبوده بلکه مرکز آن درمحل گوراب کیش یا گوراب پس فعلی باشد وبه تدریج به صورت جنگل و خرابه در آمد وبعد تبدیل به باغات چای زیبا شده است.

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/24/

( دانشوران ودولتمردان گیل و دیلم)

برای دانستن تاریخ شفت میتوانید به کتاب جامع تاریخ شفت نوشته  نادر افشاریان مراجعه کنید.برای آشنایی با کتاب تاریخ شفت اینجا کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

/ 2 نظر / 39 بازدید
مردانی

با سلام جناب آقای افشاریان از زحمات بی دریغ شما در جمع آورری منابع و اطلاعات تاریخی کمال تشکر را دارم

specialguilan

مسابقه عكاسي ويژه عكاسي در گيلان عکاسان گرامی می توانند عکس های خود را که مرتبط با جاذبه های طبیعی و تاریخی ، فرهنگ و مردم و توریسم در استان گیلان می باشد ؛جهت شرکت در مسابقه در سایت به اشتراک بگذارند. به 3 عکس برتر، جایزه 50 هزار تومانی تعلق خواهد گرفت جهت ارسال عكس ، پس از عضويت در سايت به پنل كاربري خود رفته و از قسمت ارسال عكس آثار خود را به اشتراك بگذاريد