لیگ برتر ایران (خلیج فارس)

لیگ برتر ایران جام خلیج فارس لیگ دسته یک ایران جام آزادگان گرو اول لیگ دسته یک ایران جام آزادگان گرو دوم

لیگ فوتسال ایران

لالیگای اسپانیا لیگ برتر انگلستان   لیگ سری آ ایتالیا  بوندسلیگای آلمان  لیگ دسته یک فرانسه لوشامپیونا

 

 لیگ برتر ایران جام خلیج فارس  

 

دانستنی های لیگ برتر خلیج فارس  ایران

مسابقات لیگ برتر خلیج فارس بالاترین سطح مسابقات باشگاهی فوتبال ایران است.

سه تیم اول این مسابقات به همراه قهرمان مسابقات جام حذفی کشور، به لیگ قهرمانان آسیا راه می‌یابند.

رقابت‌ها

از دوره ی هفتم لیگ حرفه‌ای ۱۸ تیم در این رقابت ها حاضر هستند، که به صورت رفت و برگشت در زمین خودی و حریف به میدان می‌روند، به این ترتیب هر تیم ۳۴ بازی انجام داده و در مجموع ۳۰۶ دیدار برگزار خواهد شد. پیروزی در هر دیدار سه امتیاز و تساوی یک امتیاز برای تیم میزبان و یک امتیاز برای تیم میهمان دارد، در حالی که برای شکست امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود به این ترتیب هر تیمی که بیشترین امتیاز را در طول فصل کسب کند به عنوان قهرمان شناخته می‌شود، و سه تیم پایانی جدول رده بندی به لیگ آزادگان سقوط می‌کنند. همچنین در مواردی که امتیازها مساوی شوند تفاضل گل ترتیب جدول رده‌بندی را مشخص می‌کند.

گزینش برای لیگ حرفه‌ای آسیا

از سال ۱۳۸۷ چهار تیم از ایران در لیگ حرفه‌ای آسیا حضور دارند که سه تیم اول جام خلیج فارس به همراه قهرمان جام حذفی خواهند بود.اما در سال 1390-1391 به میلادی 2011-2012 یکی از سهمیه های ایران به علت پایین بودن سطح ورزشگاه ها و دلایلی AFC اعلام کرد کاهش پیدا کرد.

حامیان مالی

شرکت آلمانی اول‌اشپورت حامی مالی در ازای استفاده از توپ های فوتبال تولیدی این شرکت در مسابقات و کنفرانس‌های مطبوعاتی قبل و بعد از بازیها در دوره دهم و یازدهم جام خلیج فارس
شرکت ام‌تی‌ان ایرانسل حامی مالی در ازای استفاده از نام جام ایرانسل در کنار مسابقات خلیج فارس در دوره یازدهم جام خلیج فارس

پوشش تصویری

شبکه‌های دوم و سوم صدا و سیمای ایران به همراه شبکه ماهواره‌ای جام جم صدا و سیمای ایران و شبکه های استانی اقدام به پخش زنده این رقابت‌ها می‌کنند.

فصل نقل و انتقالات

نقل و انتقالات تابستانی همیشه چند روز بعد از مشخص شدن قهرمان جام حذفی آغاز و تا اوایل مرداد ماه ( حداکثر تا آخر هفته ی اول مرداد ) ادامه پیدا می کند همچنین هر تیم با احتساب اصل مبلغ قرارداد(حداکثر تا ۳۵۰ میلیون تومان) به علاوه ی هزینه ی پاداش(حداکثر 70 میلیون تومان) می تواند حداکثر با مبلغ ۴۲۰ میلیون تومان با بازیکن مورد نظر خود قرار داد امضاکند که البته خیلی از تیم ها آن را رعایت نمی کنند.

بازیکنان خارجی

هر تیم به طور همزمان اجازه استفاده از بیش از سه بازیکن خارجی در هر یک از دیدارهای جام خلیج فارس را ندارد. در دوره های هشتم و نهم لیگ حرفه‌ای بستن قرارداد جدید با دروازه بان‌های خارجی ممنوع اعلام شده‌است.

محرومیت

هر بازیکن بلافاصله بعد از دریافت سه کارت زرد و یا یک کارت قرمز در طی یک دوره از برگزاری رقابت‌ها مشمول محرومیت از حضور در دیدار بعدی می‌گردد.

برترین گل ‌زنان لیگ برتر فوتبال ایران تبهنامگل۱ پرچم ایران رضا عنایتی ۱۰۰ ۲ پرچم ایران آرش برهانی ۹۶ ۳ پرچم ایران فریدون فضلی ۸۵ ۴ پرچم ایران مهدی رجب‌زاده ۶۶ ۵ پرچم عراق عماد محمد رضا ۶۶ ۶ پرچم ایران محسن بیاتی‌نیا ۵۵ ۷ پرچم ایران سیاوش اکبرپور ‪۵۴ ۸ پرچم ایران هادی اصغری ‪۵۲ ۹ پرچم ایران علی دایی ۴۹ ۱۰ پرچم ایران داود حقی ۴۹ گلزنان برتر جام خلیج فارس از سال ۱۳۸

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/106/

دانشنامه ویکی پدیا

/ 0 نظر / 11 بازدید