جدول لیگ آلمان (بوندسلیگا)

لیگ برتر ایران جام خلیج فارس لیگ دسته یک ایران جام آزادگان گرو اول لیگ دسته یک ایران جام آزادگان گرو دوم

لیگ فوتسال ایران

لالیگای اسپانیا لیگ برتر انگلستان   لیگ سری آ ایتالیا  بوندسلیگای آلمان  لیگ دسته یک فرانسه لوشامپیونا

 

بوندسلیگای آلمان   

 

دانستنی های بوندسلیگای آلمان

بوندس‌لیگا (به آلمانی: Bundesliga) در واژه به معنای «لیگ برتر» به لیگ سراسری در کشور آلمانگفته می‌شود.

بخاطر اینکه سیستم دولت آلمان، دولتی فدرال است و فعالیت‌های اجتماعی عمومی تحت اداره اتحادیه‌ها انجام می‌شوند، نام لیگ‌های ورزشی ملی آن، بنام لیگ فدرال شناخته می‌شوند. این موضوع در کشور اتریش نیز به همین شکل است. چرا که آنجا هم دولتی فدرال حاکم است و هم زبان رسمی اتریش نیز آلمانی می‌باشد. در کشور آلمان، هر ورزش یک لیگ سراسری ملی یا همان بوندسلیگا دارد.

تمامی مسابقات بوندسلیگا در تمامی ورزش‌ها، به صورت حرفه‌ای و در سطح استانداردهای ملی برگزار می‌شوند. از نظر دسته‌بندی سطح تیمی، معمولا" رقابت‌های بوندسلیگا به دسته یک و دسته دو تقسیم می‌شوند. در فوتبال، بوندسلیگای یک (1. Bundesliga) در بالاترین سطح است. قهرمان بوندسلیگای یک، قهرمان کشور آلمان (Deutscher Meister) محسوب می‌شود. بعد از بوندسلیگای ۱، بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) قرار دارد.

تیم قهرمان بوندسلیگای یک، به همراه تیم دوم و سوم آن به طور مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) راه پیدا می‌کنند، در حالیکه تیم چهارم باید برای شرکت در این لیگ به دور Playoff برود.

در بوندسلیگا، ۱۸ تیم فوتبال سطح اول آلمان بمدت یکسال باهم به رقابت می‌پردازند.

لیگ فوتبال 

دسته‌های بعدی دیگر جزو بوندسلیگا بشمار نمی‌روند چرا که آنها در سطح ملی انجام نمی‌شوند. دسته‌های بعدی در سطح منطقه‌ای (regional) برگزار می‌شوند و به آنها لیگ‌های «رگیونال» گفته می‌شود.

نوع انجام بازی در بوندسلیگا دقیقاً از نوع بازی در لیگ پیروی می‌کند. یعنی هر تیم با تیم دیگر در دو بازی رفت و برگشت (در خانه و بیرون از خانه) رقابت می‌کند. در یک لیگ همه تیم‌ها می‌بایست با تمام تیم‌های دیگر دوبار بازی کنند. در آلمان، نام بوندسلیگا یاد آور بوندسلیگای فوتبال این کشور است. یعنی وقتی شما بگویید بوندسلیگا، همه پیش فرض را بر این قرار می‌دهند که منظور شما رقابتهای سراسری فوتبال این کشور است. این به دلیل اهمیت و علاقه آلمانی‌ها به ورزش فوتبال است.

تاریخچه بوندسلیگای فوتبال

اتحایه فوتبال آلمان (Deutscher Fussball-Bund) که بنام مخفف DFB شناخته می‌شود، در بیست و هشتم جولای ۱۹۶۲ تصمیم بر این گرفت که بازی‌های سراسری فوتبال آلمان را تحت لیگی با عنوان Bundesliga برگزار کند. بدین ترتیب، تاسیس این لیگ معتبر را می‌توان ۲۸ جولای ۶۲ بشمار برد. اولین فصل بوندسلیگا فصل ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ بازی شد.

قبل از تاسیس بوندسلیگا، در سال ۱۹۳۲ فلیکس لینمان (Felix Linnemann) رییس سابق اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) لیگ حرفه‌ای (Profiliga) فوتبال آلمان را تحت نام «لیگ شاهنشاهی» یا «لیگ سلطنتی» (Reichliga) تاسیس کرد. در این لیگ فقط بهترین باشگاه‌های فوتبال آلمان می‌توانستند بازی کنند. اما این لیگ مورد قبول برخی از باشگاه‌های محلی نبود چرا که با شرایط موجود، این باشگاه‌ها نمی‌توانستند در آن شرکت کنند.

تا اینکه در در تابستان ۱۹۶۲ - بعد از اینکه تیم ملی آلمان در یک چهارم پایانی جام جهانی شیلی حذف شد، هرمن نویبرگر (Hermann Neuberger) که بعداً رییس اتحادیه فوتبال آلمان شد، پیشنهادی برای بازسازی و ایجاد ساختاری جدید برای فوتبال و لیگ آلمان کرد. در ۲۸ جولای همان سال، DFB در شهر دورتمند (Dortmund) تشکیل جلسه داد و تصمیم بر آن گرفت که فصل ۱۹۶۳ و ۶۴ را تحت سیستم لیگ حرفه‌ای بوندسلیگا به اجرا در آورد.

لیگ محلی

لیگ محلی، لیگ سطح (دسته) سه آلمان محسوب می‌شود. لیگی که یک سطح از بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) – لیگ دسته دو – پایین‌تر است.

لیگ رگیونال (مردان) از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۴ به عنوان لیگ سطح دو بشمار می‌رفت، یعنی بعد از بوندسلیگا بود. بعد از آن حدود بیست سال چنین لیگی وجود نداشت. در سال ۱۹۹۴ این لیگ به عنوان لیگ سه بین 2. Bundesliga و Oberliga قرار گرفت. رگیونال لیگا به دو بخش شمال و جنوب (Nord und Süd) تقسیم می‌شود. چهار یا پنج تیم آخر هر بخش به Oberliga سقوط می‌کنند.

Oberliga اوبرلیگا در آلمان شرقی (DDR) سابق از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۱ سال به عنوان لیگ سطح یک شناخته می‌شد. این لیگ با نام DDR-Oberliga معروف بود.

در آلمان غربی و در اصل آلمان کنونی، این لیگ از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۳ یعنی قبل از ایجاد بوندسلیگا، لیگ سطح یک بود.

امروزه این لیگ به عنوان لیگ سطح چهارم شناخته می‌شود. بعد از این لیگ، Regionalliga قرار دارد.

 

آشنایی با مربیان بزرگ بوندسلیگا ی آلمان

 

فیلیکس ماگات

 

 

ولفگانگ فلیکس ماگات (زادهٔ ۲۶ جولای ۱۹۵۳ در آشافنبورگ، باواریا) بازیکن اسبق فوتبال آلمانی است.وی در پست دفاع بازی می کرده است و هدایت چندین باشگاه حاضر در بوندس لیگا را بر عهده داشته، اکنون ماگات هدایت وولفسبورگ را بر عهده دارد.

وی پس از هلموت بنتهاس، ‌یوپ هاینکس، فرانس بکن‌باوئر، ماتیاس سامر و توماس شاف، ششمین نفر در تاریخ بوندسلیگاست که هم به عنوان بازیکن و هم مربی، قهرمان بوندسلیگا شده است.

زندگی ورزشی

ماگات فوتبال را در سال ۱۹۶۰ در فا. اف. آر نیلکهایم شروع کرد و در سال ۱۹۶۴ به تی فا ۶۰ آشافنبورگ پیوست. در سال ۱۹۷۲ به رقیب بزرگ این تیم، ویکتوریا آشافنبورگ رفت.

دوران باشگاهی ساربروکن

سال ۱۹۷۴ قراردادی به عنوان بازیکن حرفه‌ای با ساربروکن امضاء کرد که در آن زمان در بوندسلیگای ۲ بود. او برای ساربروکن ۷۶ بازی انجام داد و ۲۹ گل زد.

هامبورگ

در سال ۱۹۷۶ به تیم هامبورگ در بوندسلیگای ۱ منتقل شد و تا سال ۱۹۸۶در این تیم ماند.وی به عنوان بازی‌ساز این تیم، در ۳۰۶ بازی بوندسلیگا ۴۶ گل به ثمر رساند. او با هامبورگ سه بار قهرمان بوندسلیگا و دوبار قهرمان جام اروپا شد.در دقیقه آخر در مقابل اندرلشت بلژیک در دیدار پایانی جام در جام اروپا گل پیروزی‌بخش تیمش را زد.در سال ۱۹۸۳ نیز هامبورگ با هدایت ارنست هاپل در جام باشگاه‌های اروپا با تک گل ماگات بر یوونتوس تورین ایتالیا غلبه کرد و به قهرمانی رسید.

 

دوران ملی

برای تیم ملی فوتبال آلمان بین آوریل سال ۱۹۷۷ و ژوئن ۱۹۸۶، ۴۳ بار به میدان رفت و ۳ گل زد. در سال ۱۹۸۰ با این تیم قهرمان اروپا شد. در جام‌های جهانی ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ نیز به نایب قهرمانی جهان رسید.

دوران مربیگری

ماگات پس از پایان فعالیت به عنوان بازیکن، کارش را به عنوان مدیر، ابتدا در هامبورگ و سپس در بایر اوئردینگن آغاز کرد. در سال ۱۹۹۲ مربیگری را شروع کرد و هدایت تیم برمرهافن را به عهده گرفت.

هامبورگ

در سال ۱۹۹۳ ابتدا هدایت تیم دوم هامبورگ را به دست گرفت، و در همان سال دستیار مربی تیم اول هم شد. در فصل ۹۶-۱۹۹۵ بالاخره مربی تیم اول هامبورگ شد.

نورنبرگ، برمن و فرانکفورت

در سال ۱۹۹۷ مربی نورنبرگ، در سال ۱۹۹۸ مربی وردربرمن و از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ مربی اینتراخت فرانکفورت بود. در طول مدت مربیگری در این سه تیم، حکم آتش‌نشان بوندسلیگا را داشت، چراکه معمولاً تیم‌ها را زمانی تحویل می‌گرفت که در آستانه سقوط قرار داشتند.

اشتوتگارت 

از سال ۲۰۰۱ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ ماگات مربی و مدیر اشتوتگارت بود. در سال ۲۰۰۳ با این تیم نایب قهرمان بوندسلیگا شده و این تیم را راهی لیگ قهرمانان اروپا کرد.

بایرن مونیخ

در ۱۸ مه سال ۲۰۰۴ اولی هوینس اعلام کرد که ماگات مربی بایرن مونیخ شده است. وی از تاریخ ۱ جولای ۲۰۰۴ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۰۷ در این تیم بود. در این مدت هم در فصل ۲۰۰۴/۲۰۰۵ و هم در فصل ۲۰۰۵/۲۰۰۶ قهرمانی بوندسلیگا و نیز جام حذفی آلمان را برای بایرن به ارمغان آورد، کاری که پیش از او هیچ تیم و مربی‌ای موفق به انجام آن نشده بود. در ۳۱ ژانویه ۲۰۰۷، پس از شروع دور برگشت رقابت‌ها و کسب تنها یک امتیاز از دو بازی، از بایرن مونیخ اخراج شد و جایش را به مربی قبلی این تیم، اوتمار هیتسفیلد داد که تا پایان فصل ۲۰۰۶/۲۰۰۷ هدایت تیم را به دست گرفت. ماگات بلافاصله بعد از آن به عنوان مفسر بازی‌های بوندسلیگا در شبکه تلویزیونی مشغول کار شد.

ولفسبورگ 

در ۳۰ مه سال ۲۰۰۷ معلوم شد که ماگات از ۱۵ ژوئن همان سال مدیر جدید وولفسبورگ می‌شود. این شامل پست مربی و مدیر ورزشی و نیز هدایت بخش جوانان و بقیه بخش‌های ورزشی بود. اما قرارداد وی که تا ژوئن سال ۲۰۱۰ اعتبار داشت، در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۰۹ پیش از موعد فسخ شد.ماگات در فصل ۰۹-۲۰۰۸ ولفسبورگ را برای نخسیتن بار به مقام قهرمانی فوتبال آلمان، بوندس لیگا رساند.

شالکه۰۴

در ۶ مه ۲۰۰۹ دو باشگاه ولفسبورگ و شالکه۰۴ و نیز خود ماگات، انتقال وی به تیم شالکه از تایخ ۱ جولای ۲۰۰۹ را تایید کردند. وی در این تیم قراردادی به عنوان مربی و مدیر تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ به امضاء رسانید.

زندگی خصوصی 

مادر ماگات اهل پروس شرقی و پدرش اهل پورتوریکو بود و در آشافنبورگ به عنوان سرباز ارتش آمریکا خدمت می‌کرد. وی در سال ۱۹۵۴ به پورتوریکو برگشت. ماگات در سن ۱۵ سالگی از طریق نامه با پدرش در ارتباط بود. از چند سال قبل از آن، هر سال او را در پورتوریکو ملاقات می‌کرد.

ماگات در دسامبر سال ۲۰۰۳ برای دومین بار ازدواج کرد. در بین میهمانان مراسم ازدواج، همسر اول وی و سه فرزندش هم حضور داشتند. ماگات در مجموع شش فرزند دارد.

افتخارها  افتخارها به عنوان مربی

 • ۱۹۹۶ صعود به جام یوفا با هامبورگ
 • ۱۹۹۶ صعود به بوندسلیگای ۱ با نورنبرگ
 • ۱۹۹۹ نایب قهرمان جام حذفی آلمان با وردربرمن
 • ۲۰۰۲ قهرمان جام UI- Cup با اشتوتگارت
 • ۲۰۰۳ نایب قهرمان بوندسلیگا با اشتوتگارت
 • ۲۰۰۴ قهرمان جام اتحادیه آلمان با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۵ قهرمان بوندسلیگا با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۵ قهرمان جام حذفی آلمان با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۶ نایب قهرمان جام اتحادیه آلمان با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۶ قهرمان بوندسلیگا با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۶ قهرمان جام حذفی آلمان با بایرن مونیخ
 • ۲۰۰۹ صعود به جام باشگاهای اروپا با وولفسبورگ
 • ۲۰۰۹ قهرمان بوندسلیگا با وولفسبورگ

شخصی 

 • مربی سال آلمان: ۲۰۰۳، ۲۰۰۵
 • لیگ قهرمانان اروپا: قهرمان ۱۹۸۰ (با هامبورگ)

ملی 

 • جام جهانی فوتبال: نائب قهرمان ۱۹۸۲ ؛ ۱۹۸۶
 • جام ملتهای اروپا: قهرمان ۱۹۸۰

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/101/

دانشنامه ویکی پدیا

 

  یوآخیم لوو

 

 

یوآخیم لوو (به آلمانی: Joachim Löw) (ملقب به یوگی)[۱] متولد ۳ فوریه ۱۹۶۰ سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان و بازیکن هافبک سابق است.

 

لوو در سومین روز از ماه فوریهٔ ۱۹۶۰ در شهر شوناایم‌شوارتزوالد در منتهی الیه جنوب غربی آلمان به دنیا آمد. او فوتبال خود را از تیم محل تولدش "شونا" آغاز کرد و تا پایان دوران بازی سابقهٔ حضور در تیم‌هایی هم‌چون آینتراخت فرانکفورت، فرایبورگ و کارلسروهه را تجربه کرد. لوو که بیشتر در تیم‌های دستهٔ دوم بازی می‌کرد (۲۵۲ بازی و ۸۱ گل)، مجموعا ۵۲ بار در لیگ دسته اول فوتبال آلمان به میدان رفت و ۷ گل هم به ثمر رساند. لو به گمان بسیاری از کارشناسان موفق ترین مربی تاریخ فوتبال آلمان بوده است.

 

او با همسر اش دانیلا در فرایبورگ می زیست.

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/101/

دانشنامه ویکی پدیا

یوپ هینکس

جوزف (یوپ) هینکس (زاده ۹ مه ۱۹۴۵ در مونشن گلادباخ)، بازیکن بازنشسته و مربی آلمانی و حال حاضر تیم باشگاه فوتبال بایرن مونیخ است.


دوران بازیگری رده باشگاهی

وی 369 بار در بوندس لیگا به میدان رفته است و بعد از گرد مولر و کلاوس فیشر،با 220 گل سومین گلزن برتر تاریخ بوندسلیگا به شمار می رود. هینکس اولین بازی رسمی خود را برای مونشن گلادباخ در بوندس لیگا2 در سال 1964 انجام داد.سپس همراه گلادباخ با مدیریت هنس ویزویلر افسانه ای توانست به سطح اول فوتبال آلمان برسد.او دو سال دیگر در گلادباخ ماند و سپس راهی هانوفر 96 شد. هینکس بار دیگر به گلادباخ بازگشت و تا سال 1970 یعنی تا پایان دوران بازیگری اش در گلادباخ ماند. یوپ هینکس دو بار نیز در سالهای 1974 و 1975 به ترتیب با 30 و 27 گل آقای گل بوندس لیگا شده است.

رده ملی

هینکس 39 بازی ملی برای آلمان غربی انجام داده و توانسته 14 گل نیز به ثمر برساند.او در قهرمانی آلمان در جام جهانی 74 عضو تیم آلمان بود ولی تنها یک نیمه برای آلمانها به میدان رفت.

دوران مربی گری 

هینکس بعد از دوران بازیگری به مربی گری روی آورد و توانست با نتایج قابل قبول و قهرمانی های زیاد همراه با بایرن مونیخ ،رئال مادرید و شالکه 04 نام خود را به عنوان یک مربی صاحب سبک بر سر زبان ها بیندارد.

افتخارات دوران بازیگری

باشگاهی

بوندس لیگا : 1971،1975،1976،1977

جام اتحادیه آلمان :1973

جام یوفا : 1975

ملی

جام ملت های اروپا : 1972

جام جهانی : 1974

دوران مربی گری [ویرایش]

بایرن مونیخ

قهرمانی بوندس لیگا : 1989،1990

سوپر جام آلمان : 1987،1989

رئال مادرید

جام باشگاه های اروپا : 1998

سوپرجام اسپانیا : 1997

شالکه 04

چام اینتر توتو : 2003،2004

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/101/

دانشنامه ویکی پدیا

  اوتمار هیتسفلد

اُتمار هیتزفلد(به آلمانی: Ottmar Hitzfeld) (زادهٔ ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ در لوراخ، بادن-وورتمبرگ) بازیکن فوتبال آلمانی است.

زندگی ورزشی دوران باشگاهی

وی در دهه ۶۰ میلادی برای تیمهای لوراخ و اشتیتن که هر دو در لیگ دسته دو آلمان بودند، بازی می‌کرد. وی در سال ۱۹۷۱ راهی بازل سوئیس شد تا برای آن تیم بازی کند و در سالهای ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ توانسته فاتح لیگ سوئیس شود و با ۱۸ گل زده در سال ۱۹۷۳ آقای گل لیگ سوئیس شد. البته در سال ۱۹۷۵ جام حذفی آن کشور را هم به دست آورد.در سال ۱۹۷۵ هیتزفیلد از بازل جدا شد و به تیم اشتوتگارت در اوبرلیگا آلمان پیوست. او در ۵۵ مسابقه توانست ۳۳ گل برای اشتوتگارت به ثمر برساند و جالب توجه این که تنها در یک مسابقه ۶ گل زد که در آلمان یک رکورد محسوب می‌شود و تاکنون دست نخورده باقی مانده‌است و بدین شکل اشتوتگارت راهی بوندسلیگا شد. وی پس از سه سال حضور در اشتوتگارت، دوباره راهی سوئیس شد تا برای تیمهای لوگانو و لوزن سوئیس بازی کند و سرانجام در سال ۱۹۸۳ در ۳۴ سالگی از دنیای فوتبال در نقش بازیکن خداحافظی کرد.

دوران ملی

نقطه روشن در دوران بازیگری هیتزفیلد در رده ملی، بازی در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ برای تیم ملی فوتبال آلمان غربی بود که اتفاقاً اولی هوینس مدیر اجرایی فعلی تیم فوتبال بایرن مونیخ در آن زمان هم بازی او بود. وی در بازی نیمه نهایی آن رقابتها که بین آلمان شرقی و آلمان غربی برگزار می‌شد و با برتری شرقیها (۳ بر ۲) به پایان رسید، یکی از دو گل تیمش را به ثمر رساند.

سال‌های مربیگری

درست یک سال پس از بازنشتگی از فوتبال، او اولین تجربه مربیگری اش را با هدایت تیم اف.ث زاگ سوئیس کسب کرد و پس از آن هدایت تیم آرارو را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۸۸ با فتح جام حذفی سوئیس به همراه آرارو، اولین عنوان مربیگری اش را به دست آورد و بلافاصله راهی تیم سرشناس سوئیس یعنی گراس هاپرز شد و از آن جا به بعد بود که هیتزفیلد به یک چهره سرشناس در دنیای مربیگری مبدل شد. او در چهار فصل چهار عنوان قهرمانی لیگ سوئیس را به دست آورد و از سال ۱۹۹۱دوباره به بوندس لیگا آمد و سرمربی تیم دورتموند شد. اوج درخشش او در فاصله سالهای ۱۹۹۵تا ۲۰۰۱ به شمار می&

/ 0 نظر / 240 بازدید