نژاد و گویش مردم شهرستان شفت

به احتمال زیاد نژاد اصیل بومیان باستانی شفت را میتوان ترکیبی از کادوسیان وآماردها دانست.اما چیزی که میتوان با قاطعیت در مورد آن نظر داد این است که بومیانی از این ناحیه قبل از روی کار آمدن دولت ماد در این دیار زیست میکردند پس نژاد باستانی این خطه حتما غیر آریایی بوده است.

ساکنان شهرستان شفت را از نظر گویش و نوع فعالیت میتوان در دو  گروه جای داد.

الف)تالش ها وگالش ها

این دسته از مردم که در ارتفاعات،دامنه ها و دره های کوهستانی جنوب و جنوب شرقی شفت زندگی میکنند،اغلب به کار دامداری مشغولند وبه زبان تالشی صحبت میکنند.تالش ها وگالش ها نقش موثری در اقتصاد منطقه دارند.آنهادر واقع بومی ترین مردمان این ناحیه از پاره غربی گیلان وبر اساس تحقیقات به عمل آمده ،از تبار کادوسی ها هستند.مولف کتاب ایران در عهد باستان به استناد یافته های د.مورگان تالشان را بومیان سه هزار ساله گیلان میداند.علی اکبر دهخدامینویسد :که اولادتالش پسر یافث بن نوح بوده است وتالش محرف کادوس است.

ب)گیلک ها

این دسته ازمردم که در ناحیه ی جلگه ای شفت اغلب به کار زراعت برنج مشغولند.آنها به گویش گیلکی بیه پسی صحبت میکنند.اکثر مردم گیلک شفت از تبار همان افرادی هستندکه در گذشته ی دور به علت نامساعد بودن شرایط زندگی در ناحیه ی جلگه ای ، در کوهپایه ها و دشت های بلندحاشیه شمالی و غربی کوهپایه زندگی میکردند وبه تدریج پس از گذشت سالها ومساعد شدن شرایط به سوی نواحی پست و جلگه ای شفت روی آوردند.

منبع:

http://shaftcity.persianblog.ir/post/21/

(تاریخ شفت/نادر افشاریان/ص47)

برچسب ها:

نژاد وگویش  مردم شفت

/ 1 نظر / 63 بازدید
دوستدار گیلک

سلام نوشتید به یقین نژاد این منطقه آربایی نیست. البته بنده به شخصه یقین دارم که این سرای ایرانمانمان از انواع نژادها ست و نه فقط یک نژاد. اما توجه کنید 1- نژاد آریایی فقط محدود به ماد ، پارس و پارت نیست. منایعی دیگر کاس ها و آماردها را آریایی قلمداد کردند. به زبانشان نگاه کنید بهتر متوجه منظور حقیر می شوید. همچنین چندین پایان نامه بررسی ژنتیکی ثابت نمونه که تغییرات فتوتیپی آب و هوایی است وگرنه تفاوتی از نظر ژنتیک بین این قسمت از مملکتمان با کردها و دیگر مردمان ایران زمین نیست 2- ماد دولت اولیه بود و خیلی جاهای دیگر هم تسلیم اش نشدند. اما توجه کنید همین آماردهایی عزیز که شما فرمودید تا پای جان همراه داریوش سوم آخرين فرانرواي هخامنشي بودند و همه براي سقوط نكردن ايران توسط خصم مقدوني کشته شدند. محرومیتی که بر اين خطه از گیلان عزیزمان است هرگز با این باياس در برابر تاریخ پاسخ ندهید. ما گیلک ، تالش. آمارد یا هر نوع تباری که داشته باشیم گیلانی و عاشق ايران هستیم. برادران و خواهران تالش ما هرگز گول پان ترک نخوردند ما هم نمی خوریم. متشکرم از وبلاگ خوبتان. این چند نکته از بابت دوست داشتن هم ولایتی های عزیزم عرض کردم